Valilik yağışın bilançosunu açıkladı 12 evi su bastı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kocaeli’de yaşanan yoğun yağış nedeniyle Kocaeli Valiliği bilançoyu açıkladı. Açıklamada “Yağışların en çok etkilediği Kandıra ilçemizde 12 evin zemin katlarını su bastığı tespit edilmiş, su tahliyeleri İSU ve İtfaiye ekiplerince gerçekleştirilmiştir” denildi.

Valilikten yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli yağışların bölgemizde etkili olacağının Meteoroloji Bölge Müdürlüğünce bildirilmesi üzerine Valimiz Seddar Yavuz’un talimatları doğrultusunda kamuoyuna gerekli bildirimler yapılmak suretiyle uyarılarda bulunulmuş ve akabinde İl AFAD Merkezinde İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Kocaeli Büyükşehir Fen İşleri Müdürlüğü ve Karayolları 14. Şube Şefliği Kurum yetkililerinin katılımıyla Vali Yardımcısı başkanlığında bir araya gelinerek alınacak tedbirler ve yapılması gereken çalışmaların istişare edildiği bir toplantı gerçekleştirilmiştir.
08.07.2023 günü sabah saatlerinde başlayan ve Kocaeli il genelinde etkili olan yağışlar sebebiyle yer yer su baskınları, sel ve ulaşımda aksamalar meydana gelmiştir.
150’si Kandıra ilçemizden olmak üzere İl ve İlçe Acil Durum Merkezlerine gelen toplam 474 adet ihbara zaman kaybetmeksizin müdahale edilmiştir. Emniyet ve Jandarma ekiplerince ana arter ve bağlantı yollarında olumsuzluk yaşanmaması için tüm tedbirler alınmış, ulaşımda oluşan aksamalara da Karayolları 14. Şube Şefliği, İlçe Belediyeleri, İSU Müdürlüğü, Kocaeli Büyükşehir Belediye İtfaiyesi ve Fen İşleri ekiplerince müdahale edilmiştir.

Yağışların en çok etkilediği Kandıra ilçemizde 12 evin zemin katlarını su bastığı tespit edilmiş, su tahliyeleri İSU ve İtfaiye ekiplerince gerçekleştirilmiştir.

Yine 9’u Kandıra ilçemizde olmak üzere toplamda 11 adet maddi hasar ihbarıyla ilgili hasar ve zarar tespit çalışmalarına devam edilmektedir.

Kandıra ilçemiz başta olmak üzere yaşanan aşırı yağış nedeniyle elektrik iletim hatlarında oluşan arızalar SEDAŞ ekiplerince giderilmiştir.

Yoğun yağış ve akabinde yer yer meydana gelen sel nedeniyle Kandıra ilçemiz, Lokmanlı, Döngelli, Kırkarmut, Bozburun ve Akbal mahallelerindeki ekili tarım alanlarında hasar meydana geldiği yönünde yapılan ihbarlar neticesinde bölgeye giden ekipler tarafından yerinde ilk tespit çalışması yapılmış, suların çekilmesi sonrasında yapılacak gerçek hasar tespitleri doğrultusunda çiftçilerimizin mağduriyetinin giderilmesi noktasında tohum desteği başta olmak gerekli yardımlar yapılacaktır.

Yer yer etkili olan kuvvetli yağışlar nedeniyle yapılan ihbarlara Büyükşehir Belediyesi ve ilgili müdürlüklerin elinde bulunan çeşitli çap ve büyüklükteki 374 ekipman ve 1.000 personelle müdahale edilmiş, bu sayıların haricinde ilçe kaymakamlıkları ve ilçe belediyelerince de sahada yapılan çalışmalara destek verilmiştir.

İlimiz genelinde meydana gelen sel, su baskını ve olumsuz hava şartlarından dolayı her hangi bir yaralanma ve can kaybı yaşanmamış olmamakla birlikte, meydana gelen zararların tespit çalışmalarını bir an önce tamamlayarak karşılanması noktasında gerekli destekler yapılacaktır.

Kocaelili hemşehrilerimize ve bölgemizdeki tüm kardeşlerimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla duyurulur.

Valilik yağışın bilançosunu açıkladı 12 evi su bastı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı Yükleyin, doğru ve objektif habere daha hızlı ulaşın!